ÖTV kalkıyor mu? ÖTV kalkacak mı?

Geçen yıl Kasım ayında başlayan ve bu yıl 30 Haziran’a kadar uzatılan ÖTV ve KDV indirimi destek programının sona ermesi otomotiv sektöründe satışları durma noktasına getirdi. Peki ÖTV kalkıyor mu? Kalkacak mı? İlk 6 ayda satışlar geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 45 gerilerken 30 Haziran’dan bu yana geçen kısa sürede ise satışlar adeta durdu.

OYDER, ÖTV ve KDV indirimiyle ilgili açıklama yaptı

Geçen yıl Kasım ayında başlayan ve 30 Haziran’a kadar uzatılan ÖTV ve KDV destek programı sona erdi. Teşviklere rağmen yılın ilk yarısında yüzde 45 daralarak 195 bin 144 adetlik satış adedine gerileyen pazarda; ÖTV ve KDV indiriminin sona erdiği 30 Haziran’dan bu yana ise satışlar adeta durdu.

ÖTV ve KDV İndirimi Sona Erdi Satışlar Durma Noktasına Geldi!

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, “OSD olarak, vergi indirimlerinin uzatılmasına yönelik alınacak kararı bekliyoruz. Ayrıca otomotiv değer zincirinde faaliyet gösteren tüm oyuncular için kritik bir öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan otomotivde mevcut yatırımların korunması gerekli. Eko-sistemin faaliyetlerini devam ettirebilmesi ve yeni yatırımların çekilebilmesi için iç pazarın cazibesi çok önemli bir etkendir. İç pazar, yılın başından bu yana vergi indirimi desteğine rağmen yüzde 45 geriledi.

Otomotiv Sektörü ÖTV ve KDV Destek Programlarının Devam Etmesini Bekliyor!

ÖTV ve KDV indirimlerinin sona ermesi ile de satışlar adeta durdu. Otomotiv sektörünün tamamı için önemli ölçüde destek sağlayan bu programın sona ermesi ile sektörün içinde bulunduğu koşullar daha da zorlaşmış oldu. Bu durumda, iç pazarın mevcut durumunu koruyabilmesi için otomotiv sektörünün tüm paydaşları olarak ortak beklentimiz; otomotivin Türkiye için en öncelikli sanayi olması kabulü ile sektörün bu dönemde zarar görmemesi için destek programlarının süreç boyunca devamının sağlanmasıdır” diye konuştu.  

OSD Başkanı Yenigün, “Söz konusu desteğin devam ettirilmemesi sanayinin üretim adetlerine de olumsuz olarak yansıyacaktır” dedi.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. boyle silkelenmeye halkimiz aliskin umarim otv iki katina çıkar ve yüzümü guldurur. ben fakirim zaten alamam diz de alamayin kardesim otubuse binin.

  2. Ben öyle lüks hayat isteyen biri değilim. Çocukluğumdan bu yana bir hayalim vardı ; E46 M3 GTR Most Wanted Replika !
    Alamayacağımı büyüyünce anladım. Sonra dedim ki ulan bi E46 325 Ci alır benzetirim. M3 alıp para harcamaktansa diye. Şuan görüyorum ki bu hayalim hep hayal olarak kalıcak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu