Honda’nın Çin’deki üretim seviyesi normale döndü

Honda, Çin’in Wuhan şehrindeki fabrikasında normal üretim seviyelerine geri döndü. Salgının sona erdiğinin açıklandığı Wuhan’da yer alan fabrikada yine de koronavirüs pandemisi karşısında bir dizi yeni prosedür uygulandı.

Honda’nın yerel ortağı Dongfeng Motor Group ile birlikte işlettiği fabrika, Wuhan’ın karantina altına alındığı ve Covid-19’un merkez üssü olarak belirlendiği Ocak ayı sonunda kapatılmıştı. Fabrikadaki kapılar 11 Mart’ta yeniden açılmıştı ancak Honda ve Donfeng ortaklığının 2 numaralı son montaj tesisi bu haftaya kadar daha düşük seviyede üretim yapıyordu.

Fabrikadaki 12.000 işçinin yaklaşık yüzde 98’inin işe geri döndüğü açıklanırken ve takvimin gerisinde kalan üretimi telafi etmek için fazla mesai yapıldığı belirtildi. Reuters’in yaptığı habere göre fabrikanın tavanında, o günkü üretim hedefini belirleyen araç sayısının bulunduğu bir ekran bulunuyormuş. Bu fabrikada normal zamanlarda üretimin 1.060 adet olduğu belirtilirken, yeniden açılan fabrikada artık o ekranda 1.237 sayısının yazdığı vurgulandı.

honda jazz

Honda Türkiye üretimi askıya aldı

Fabrikanın müdür yardımcısı Li Shuquan konu hakkında yaptığı açıklamada ”Otomobil bekleyen birçok müşterimiz var, bu yüzden bu hafta her çalışanın 1,5 saat daha fazla çalışmasını sağladık” diye konuştu.

Eski üretim seviyesine dönen fabrikada, çalışan işçilerden salgın süresince nerde oldukları konusunda bir rapor istenmiş durumda. Bunun yanı sıra çeşitli bölgelerde ise ateş ölçme cihazları yerleştirilmiş. Birçok duvarda asılı olan posterlerde ise çalışanların en az 1 metre mesafede durmaları hatırlatılıyor. Sigara içme ve dinlenme noktaları da işçilerin bir alanda toplanmalarının önüne geçmek amacıyla kapatılmış. Ayrıca işçilerin akıllı telefonları yardımıyla dolduracakları bir form da yine fabrikadaki yerini almış durumda. Bu formda işçilerden gün için öksürüp öksürmediklerini ve sağlık durumu kötü insanlarla temasta bulunup bulunmadıkları soruluyor.

Li ayrıca, üretime devam edildiğinden beri Honda fabrikasında koronavirüs vakası bulunmadığının altını çizdi.

Bu haberle Çin’de artık hayatın normalleşmeye başladığını söyleyebiliriz. Darısı tüm dünyanın başına diyelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu