İkinci el otomobilde fiyatlar yıl sonuna kadar dengelenecek

İkinci el otomobilde fiyat artışları tüm hızıyla devam ediyor. Döviz kurunun artışına ek olarak pandemi nedeniyle yaşanan arz-talep dengesizliği de bu artışları körüklemiş vaziyette. Ancak bu fiyat artışlarının bir süre daha devam etmesinin ardından yıl sonuna doğru dengeleneceği belirtiliyor.

Üretimin normale dönüp tedariğin sağlanması ile birlikte ertelenen talepler hızla karşılanmaya başladı ve sıfır araç satışları arttı

2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, ikinci ele doğrudan etki eden sıfır araç pazarındaki rekor yükselişlerin beklenen bir gelişme olduğunu söyleyerek “2020 yılında pandemiden kaynaklı üretimin durması ile araç ithalatının yavaşlaması tüketici talebinin ertelenmesine neden olmuştu. Üretimin normale dönüp tedariğin sağlanması ile birlikte ertelenen talepler hızla karşılanmaya başladı ve sıfır araç satışları arttı. Bu durumun ikinci ele de bulunurluk ve dengeli fiyatlar açısından etkisi kaçınılmaz olacaktır” dedi.

İkinci el otomobilde satışların Eylül ayında bir önceki aya göre %15’e varan bir düşüş olduğunu sözlerine ekleyen Ülgür, “İkinci el pazarında, firmalar arası gerçekleşen satışı dahil etmezsek, son kullanıcıya yapılan perakende satışlarında bu düşüşün daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Ülgür sözlerine şöyle devam etti; “Son 2 aylık dönem içinde tedarik sorununun yavaş yavaş sonlanacağını tahmin ediyorum. Sıfır araç pazarında arzın da artması ile kurlar yükselse dahi ikinci el araç fiyatlarında yükselme hız kesecektir. Sıfır araç ve ikinci el araç fiyatları arasındaki değerleme oranı normale dönerek dengeye oturacaktır. Dolayısıyla ikinci elde de fiyatlar yıl sonu itibariyle normalleşmeye başlayacaktır.”

İkinci el pazarı 8 milyonu aşacaktır

2019 yılında ikinci el pazarının mükerrer satışlarla birlikte 7.5 milyon adetlik hacme ulaştığını da sözlerine ekleyen Ülgür “Sıfır araç pazarında yukarı yönlü ivmenin devam edeceğini düşünüyorum. Bu yüksek performans ikinci elde araçların fiyatlarını dengelese de, ikinci el pazarı kendi içerisindeki dinamiğine bağlı olarak adet olarak çok fazla etkilenmeyecektir. 2020 yılının toplam 8 milyonun üzerinde satış adedi ile kapanacağını öngörüyoruz.” diye konuştu.

Bakalım iyice çığırından çıkan ikinci el otomobil fiyatları beklendiği gibi normalleşmeye başlayacak mı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu