Audi, yeni performanslı modelini tanıttı: RS 6 Avant G

Audi RS 6 Avant GT fikri, 2020’deki RS 6 GTO konseptine dayanan bir ‘Çırak Projesi‘ne uzanıyor. Kaporta ve gövde, boya, motor ve mekanik tamiri eğitimi alan on iki çırak, Audi Design’ın desteğiyle projede altı ay boyunca çalıştı. Büyük oranda 1989’daki efsanevi Audi 90 quattro IMSA GTO yarış otomobilinden esinlendiler. Ortaya çıkan sonuç ise, genç yeteneklerin çıraklık döneminde bile markaya katkıda bulunabileceklerinin bir kanıtını oluşturuyor.

Yeni Audi RS 6 Avant GT, RS 6 GTO konseptini temel alan daha da etkileyici görünümü sayesinde, ürün gamındaki diğer modeller olan RS 6 Avant ve RS 6 Avant performans versiyonlarının önüne geçiyor. Etkileyici ön cephe, açıkça RS 6 GTO konseptinden esinleniyor.

Singleframe ön ızgara ve ön hava girişleri parlak siyah renge sahip. Bu uygulama, otomobilin daha da alçak ve geniş görünmesini sağlıyor. Ön tampondaki dikey kanatçıklar, yeni hava giriş ızgarası ve güçlü tampon altı eki keskin görünümü daha da güçlendiriyor. Audi Sport GmbH ilk defa tamamen yeni bir kaput kullanmakla kalmıyor, aynı zamanda onu karbon fiberden de üretiyor. özel kaplama, yeniden tasarlanan kaputun karbon malzemesini gerçekten göz alıcı hale getiriyor ve gövde rengiyle etkileyici bir şekilde çerçeveleniyor. 22 inçlik tekerleklerin arkasındaki entegre hava çıkışları, tekerlek yuvasındaki hava basıncını azaltıyor ve fren soğutmasını iyileştiriyor. Kaput gibi, büyük tekerlekleri çevreleyen çamurluklar da ilk kez tamamen karbon fiberden üretiliyor. Bu hem aracın kendisi hem de Audi Üretimi açısından öne çıkan bir özellik.

Profilden bakıldığında marşpiye eklentileri, parlak karbon yan ayna kapakları ve RS 6 Avant GT için özel olarak tasarlanan 6 kollu 22 inç jantlar dikkat çekiyor. Özel versiyon arka cephesiyle de dikkat çekiyor. RS 6 GT yazısı etkileyici görünüyor. Görsel olarak alçalan ve tasarıma özel olarak uyarlanan bagaj kapağı işlev ile görseli harmanlıyor. İşlevsel difüzörün ortasındaki dikey reflektör otomobilin daha da geniş görünmesini sağlıyor. Ayrıca motorsporlarından ilham alan çift spoyler genel görünümü tamamlıyor. Bu spoyler çırakların konsept otomobilinden neredeyse 1:1 oranında aktarıldı. Bunun dışında RS 6 Avant’ın tarihinde ilk kez tavan rayları daha düz ve sportif bir siluet için kaldırıldı.

Audi RS 6 Avant GT, standart olarak RS tasarım paketi plus ile üretim hattından çıkıyor. Siyah iç mekan, direksiyon simidi dikişleri, orta konsolun yanları, orta kol dayama ve kapı panelindeki kol dayama ve RS 6 GT yazılı paspaslar gibi noktalarda kırmızı ve bakır renk kombinasyonuyla zenginleştiriyor. Deri-Dinamica kombinasyonuna sahip yeni RS spor koltuklar ve koltuk başlıklarının hemen altındaki RS 6 GT yazısı da bu renk şemasını içeriyor. Koltuğun ortasındaki petek şeklindeki dikişler Kırmızı ve spor koltuğun yan dikişleri ise bakır uygulanıyor.

Yeni RS 6 Avant GT, 463 kW (630 PS) güç ve 850 Nm maksimum tork üretiyor. Bu, baz RS 6 Avant ile karşılaştırıldığında 22 kW (30 PS) ve 50 Nm artış anlamına geliyor. Serinin en hızlısı, RS 6 Avant’tan 0,3 saniye daha hızlı ve 0’dan 100 km/s hıza 3,3 saniyede ulaşıyor. RS 6 Avant GT, 0-200 km/s hızlanmasını sadece 11,5 saniyede tamamlıyor ve bu değerle RS 6 Avant’tan 0,5 saniye daha hızlı. Maksimum hızı 305 km/s olup etkin fren performansı için RS seramik frenler devreye giriyor.

4.0 TFSI motorun gücü, optimize edilen vites değiştirme sürelerine sahip standart sekiz vitesli Tiptronic şanzıman üzerinden sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi quattro’ya aktarılıyor. RS 6 Avant performans gibi, RS 6 Avant GT de en güncel merkezi kilitli diferansiyel ile donatılıyor. Bu çözüm kompakt olup motor gücünü ön ve arka aksa 40:60 oranında dağıtıyor. Kayma meydana geldiğinde daha iyi tutuşa sahip aksa otomatik olarak daha fazla tork aktarılıyor. Bunun yüzde 70’e kadarı ön aksa ve yüzde 85’e kadarı arka aksa aktarılabiliyor. Yeni orta diferansiyel sürüş dinamiklerini iyileştiriyor, belirgin şekilde daha hassas viraj performansı ve limitlerde daha az önden kayma sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu