En zorlu yarış Dakar 2022 tamamlandı

Motor sporlarının zorluk derecesi en yüksek yarışı Dakar Rallisi on ikinci ve son etabın ardından sona erdi. Dakar 2022 birçok unutulmaz anıya ev sahipliği yapti.

Otomobil kategorisinde rallinin ilk gününden itibaren liderlik koltuğunu bırakmayan Nasser Al-Attiyah şampiyonluğa ulaştı

Otomobil kategorisinde rallinin ilk gününden itibaren liderlik koltuğunu bırakmayan Nasser Al-Attiyah şampiyonluğa ulaşırken,  Dünya Ralli Şampiyonası efsanesi ,9. Kez şampiyon Sebastien Loeb yeni co-pilotu ile yarışı ikinci sırada tamamladı. Suudi Arabistan’dan yarışa katılan Yazeed Al Rajhi podyumun son basamağında yer alarak yerel kahraman ilan edildi.

Motosiklet kategorisinde Sam Sunderland yarış boyunca imza attığı başarılı performansını şampiyonlukla süslemeyi başardı. İlk gün motosiklet sürücülerinin navigasyon sorunu yaşayıp zaman kaybetmeleri ile birlikte avantajı yakalayan Sunderland, kalan günleri güvenli tempoda geçerek birinciliği elde etmiş oldu. İkinciliği Motul sponsorluğunda yarışan Monster Energy Honda takımının iddialı pilotu Pablo Quintanilla kazanırken, Matthias Walkner Dakar 2022’den üçüncülük ünvanı ile ayrıldı.

Hafif prototip kategorisinde şampiyonluğa Francisco Lopez Contardo ulaşırken, kamyon kategorisi alışıldığı üzere Kamaz Master dominasyonu ile tamamlandı. Geçen senenin şampiyonu Dmitry Sotnikov Dakar 2022’de de şampiyonluğa ulaşırken, Eduard Nikolaev ikinci, Anton Shibalov üçüncü oldu ve kamyon kategorisi podyumunu Kamaz sürücüleri domine etmiş oldu. Quad kategorisini ilk sırada tamamlayan isim Alexandre Giroud olurken SSV kategorisini yine Motul desteği ile yarışan Austin Jones kazandı.

Dakar 2022 farklı tecrübelere sahne oldu

Yarışın hikayesinin yazıldığı kategori, bu sene de Motul’ün ismini verdiği Original By Motul kategorisi oldu. 144 motosiklet sürücüsünün fabrika ya da özel takım desteği olmadan, mekanikersiz yarışarak 14 günü tamamlamak zorunda olduğu bu kategoride sürücüler sadece Motul’ün kendileri için hazırladığı Original By Motul kutularının içindeki malzemeleri kullanarak motosikletlerinin tamir ve bakımını gerçekleştirdiler. Zorlu Original By Motul kategorisinin 2022 galibi Arunas Gelazninkas oldu. Ancak şampiyonluktan çok yarışı bitirebilmek üzerine kurgulanmış bu kategoride sürücüler bu sene de birbirlerine finişe kadar yardım ederek büyük bir centilmenlik örneği gösterdiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu